1YGK03

SAAT: 09:00 – 12:15
KURS ADI: UYKU I
KREDİSİ: 2 KREDİ

1-KURSA KATILIMI ÖNERİLEN: ASİSTAN, UZMAN NÖROLOG, AKADEMİSYEN

2-KURSUN AMACI:
1YGK03 kodu ile Yarım Gün Uyku Kursunun ilk oturumunda uygulamalı skorlama kursu gerçekleştirilecektir. İlk olarak uykunun ve daha sonra uyku ile ilişkili olayların skorlaması teorik temeller üzerine kurulmuş pratik örnekler ile katılımcıların aktif olarak katılması, soru ve cevaplar ile zenginleştirilerek pratik ağırlıklı olarak yapılması planlanmıştır. Bu aşamada özellikle asistan ve uzman nörologların aktif katılımı hedeflenmiştir.
Kursun ikinci oturumunda ise, uykunun gelişimi, uykunun önemi, rüyaların ortaya çıkma mekanizmaları ve rüyaların önemi hakkında son literatür bilgileri ışığındaki bilgiler paylaşılacaktır. Bu oturumda, gerek asistan ve uzman nörologların, gerekse akademisyenlerin ilgisini çekecek güncel verilerin tartışılması hedeflenmiştir.

3-KURSA KATILANLAR ÇIKTIKLARINDA HANGİ KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLACAKLARDIR?
Yukarıda da kısmen ele alındığı üzere, bu kursa katılan hekimlerin ilk oturumda, uyku ve ilişkili olayların skorlanması hakkında bilgi ve görülerini arttırması planlanmıştır.
Oturumun ikinci bölümünde ise uykunun gelişimsel özellikleri, yaşamın sürdürülebilmesindeki önemi, rüyaların ortaya çıkma mekanizmaları ve özellikle kognisyon olmak üzere bir nörolog açısından önemi hakkında bilgi sahibi olmaları planlanmıştır.

4-KATILIMCILARDAN BEKLENTİLER: DİNLEYİCİ, KENDİ DENEYİMLERİNİ PAYLAŞMASI, YAPILACAK UYGULAMALARA KATILMASI, TARTIŞMALARA AKTİF KATILIMI

5-KURS PROGRAMI

Oturum Adı: Uygulamalı Skorlama Kursu

Oturum Başkanı:
Murat Aksu (Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

Konuşmacılar ve Konu Başlıkları:

Deniz Tuncel
(Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

Sevda İsmailoğulları
(Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

ARA (15 Dakika)

Oturum Adı: Uykunun Gelişimi ve Önemi

 

Konuşmacılar ve Konu Başlıkları:

Murat Aksu
(Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

Barış Baklan
(Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)